اخبار

امکان درمان بیماری کلامیدیا با نانوتکنولوژی فراهم شد

همانطور که می دانید کلامیدیا شایع ترین بیماری انتقال یافته از طریق روابط جنسی در سرتاسر جهان است. از آنجایی که این عفونت در بیشتر موارد نشانه قابل ملاحظه ای از خود بروز نمی دهد ممکن است به فرد مقابل به راحتی انتقال پیدا کند. واقعیت این است که حدود 75 درصد عفونت های کلامیدیا در زنان و 50 درصد آن در میان مردان مشاهده می شود.

روش های درمانی متعددی برای این بیماری وجود دارد که از جمله آن ها می توان به  آنتی بیوتیک های خوراکی اشاره کرد. با اینحال محققان دانشگاه واترلو(Waterloo) اخیرا روشی را برای درمان و پیشگیری از این بیماری توسعه دادند که از فناوری نانو بهره می برد.  این درمانِ جدید از درمان های سنتی که با انتی بیوتیک انجام می شود متفاوت است و از طریق  فناوری نانو حاصل می شود. بر اساس نتایج به دست آمده این روش درمانی، نرخ موفقیت 65 درصدی در پیشگیری از عفونت کلامیدیا با یک دوز واحد داشته است.

درمان کلامیدیا با نانوفناوری

این روزها افراد زیادی هستند که خودسرانه و بدون مشورت با پزشک برای سرماخوردگی هم از آنتی بیوتیک استفاده می کنند. همین امر باعث شده است مقاومت به انتی بیوتیک در میان افراد به شدت افزایش یابد. افرادی که عفونت کلامیدیا را تجربه می کنند ممکن است نتوانند از طریق روش های معمولی( همچون انتی بیوتیک خوراکی) درمان شوند. همین امر موجب می شود چالش های بیشتری پیش روی آن ها قرار گیرد.

چنین شرایطی اگر درمان نشده رها شود می تواند به ناباروی و سایر مشکلات مرتبط با تولید مثل منجر شود. به همین خاطر یافتن  روش درمانی جدید برای این نوع عفونت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.

امانوئل هو؛ یکی از پروفسورهای دانشگاه پزشکی واترلو در این باره می گوید:

 همانطور که اداره غذا و داروی آمریکا اخیرا داروهای مبتنی بر siRNA را برای بازار تایید کرده است امیدواریم این نوع تحقیق هم بتواند  به طور گسترده در آینده در دسترس افراد قرار گیرد.

این درمان جدید که در آزمایشگاه تولید شده، عفونت کلامیدیا را هدف قرار می دهد و مانع از ورود باکتری ها به سلول های آلت تناسلی می گردد.

همین امر موجب می شود باکتری هایی که به دیواره سلولی نفوذ کرده بودند هم نابود شوند.  این تیم به کمک دستکاری کوچکی که در siRNA  ایجاد کرده اند توانستند ژن خاصی به نام PDGFR-beta را در سیستم تولید مثلی خانم ها هدف قرار دهند که پروتئینی را برای پیوند با باکتری های کلامیدیا ایجاد می کند.

با هدف قرار دادن PDGFR-beta انها توانستند تولید پروتئینی که کلامیدیا برای ورود به سلول های پوستی ناحیه الت تناسلی مورد استفاده قرار می دهد را متوقف نمایند. همین امر موجب شد عفونت به اهداف کمتری دست یابد و کمتر عود کند.

اگر باکتری کلامیدیا بتواند به سلول ها متصل شود و  به آن ورود پیدا کند درمان های نانوفناوری پزشکی باعث می شود فرایندی به نام خودخواری یا اتوفاژی (autophagy) رخ دهد. در این شرایط سلول های پوستی آلوده می توانند  حبابی در اطراف باکتری ایجاد کنند  و آن را تخریب نمایند.

siRNA به تنهایی نمی تواند  وارد سلول های پوستی شود و ظهور و نمایش PDGFR-beta را کمتر نماید و مانع از اتصال با کلامیدیا شود. این روش ژن درمانی جدید، از نانوذرات خاصی استفاده می کند که siRNA  را قادر می سازد وارد سلول شود و توانایی باکتری های کلامیدیا را در متصل شدن و پیوند برقرار کردن کاهش دهد. همین امر موجب می شود باکتری های مهاجم نابود گردند و از روند پیشرفت بیماری هم کاسته شود.

منبع: news-medical.net

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن