اخبار

رویکرد جدید مبتنی بر نانوذرات، می تواند پلاک های دندانی را بدون دارو درمان کند

زمانی که تعادل باکتری های خوب و بد موجود در دهان به هم می ریزد، باکتری های بد تشکیل پلاکی را می دهند که باعث خوردگی دندان ها می شود. اگر چنین شرایطی درمان نشده رها شود با گذشت زمان می تواند به بیماری های قلبی- عروقی و سایر بیماری های التهابی همچون دیابت و پنومونی باکتریایی منجر شود.  تیمی از محققان دانشگاه Illinois اخیرا  از یک روش مبتنی بر فناوری نانو برای تشخیص و درمان باکتری های مضری استفاده کرده اند که باعث بروز پلاک های دندانی و پوسیدگی دندان ها می شود.  این گروه از محققان  روش مبتنی بر نانوتکنولوژی را برای  شناسایی و تخریب باکتری هایی که باعث بروز پلاک های دندانی می شود توسعه داده اند.

پلاک های دندانی را نمی توان با چشم غیر مسلح تماشا کرد به همین خاطر دندانپزشکان در حال حاضر آن را به کمک ابزارهای موجود  مورد بررسی قرار می دهند.  با اینکه استفاده از چنین گزینه هایی برای دیدن بافت پلاک های دندانی مفید هستند اما چنین روش هایی نمی تواند تفاوت بین باکتری های خوب و بد را تشخیص دهد.  پروفسور دیپانجان یکی از محققان این مطالعه چنین می گوید: اخیرا در کلینیک؛ تشخیص پلاک های دندانی بسیار دشوار شده و بسته به ارزیابی بصری و تخصص دندانپزشک دارد. ما برای اولین بار توانستیم تشخیص اولیه پلاک های دندانی در کلینیک را به کمک دستگاه اشعه ایکس معمولی که می تواند باکتری های مضر را پیدا کند، امکان پذیر سازیم.

برای  رسیدن به چنین هدفی، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، پروب تشخیص پلاک را توسعه داده که به همراه فناوری اشعه ایکس معمول کار می کند و می تواند باکتری های مضر خاصی که با عنوان استرپتوکوک موتانس شناخته شده است  را در شبکه بیوفیلم پیچیده شناسایی نماید. همچنین این محققان نشان دادند که با تغییر ترکیب شیمیایی این پروب، می توان از آن برای تخریب این باکتری مضر استفاده کرد. این پروب از نانوذراتی تشکیل شده که از هافنیم اکسید( Hfo2 )  ایجاد شده است. این یک فلز غیر سمی  است که اخیرا تحت مطالعات بالینی برای کاربرد داخل بدن انسان قرار گرفته است. این تیم در تحقیقات خود موثر بودن پروب تهیه شده از نانوذرات را در شناسایی نشانگرهای بیوشیمیایی در سطح بیوفلیم باکتریایی را نشان دادند و بیان کردند این پروب می تواند در تخریب باکتری های مضر یاد شده موثر باشد. آن ها از مطالعه موجود بر روی موش ها استفاده کردند.  در عمل، آن ها پروب را بر روی دندان بیمار اعمال کردند و به کمک دستگاه اشعه ایکس بافت پلاک را به طور دقیق ترسیم نمودند. اگر پلاک عمق و شدت بیشتری داشته باشد، دندانپزشک می تواند از نانوذرات Hfo2 به شکل خمیر استفاده کند.  این تیم در تحقیقات خود توانایی درمانی  نانوذرات خود را با کلروهگزیدین( ماده شیمیایی که اخیرا  پزشکان برای از بین بردن بیوفیلم استفاده می کنند) مقایسه نمودند.یکی از محققان این مقاله چنین می گوید:

نانوذرات تهیه شده از Hfo2  در کشتن باکتری های بد موجود در دهان و  کاهش بیوفیلم  هم در کشت سلولی باکتری و هم در موش ها موثرتر بوده است.  فناوری جدید ما امن تر از گزینه های درمانی معمول و سنتی است که برای اینکار مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت درمانی نانوذرات به خاطر شیمی سطح منحصر به فردشان است که می تواند فرایند بهتری برای کشتن باکتری ها فراهم آورد. این مکانیسم نشان می دهد مجموعه تازه تهیه شده از  رویکردهای قبلی مبتنی بر نانوذرات متمایز است. این روش جدید به خاطر اینکه  از ایجاد مشکل مقاومت به آنتی بیوتیک جلوگیری می کند و بسیار مقیاس پذیر است می تواند عملکرد خوبی برای افراد ارائه کند. همین امر باعث شده است  رویکرد جدید مبتنی بر نانوذرات در ازمایش های بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن