اخبار

نانوساختارهای مبتنی بر اسید نوکلئیک های خاص می توانند سلول های سرطانی را هدف قرار دهند

در طول سال های گذشته  تلاش های زیادی برای درمان سرطان صورت گرفته است. اگرچه شیمی درمانی می تواند در درمان هدفمند سرطان مفید و موثر واقع شود اما عوارض جانبی ناخواسته و نامطلوب این شیوه درمانی هنوز هم مشکل بسیاری از بیماران است. اخیرا، دانشمندان دانشگاه میسوری نشان داده اند که نانوساختارهای مبتنی بر اسید نوکلئیک های خاص می تواند در درمان سرطان و هدف قرار دادن سلول های سرطانی مفید باشد  و در عین حال آسیبی به سلول های طبیعی وارد نکند.

بیشتر داروهای درمانی نمی توانند سلول های سرطانی را از سلول های سالم متمایز کنند. این داروها هر دو سلول های سالم و بدخیم را می کشند و درمان، عوارض جانبی سخت تری  در پی دارد.  محققان این دانشگاه مولکول های هوشمندی توسعه داده اند که می تواند با گیرنده هایی که بر روی سطح سلول های سرطانی یافت می شود پیوند برقرار کنند و به عنوان نشانگر سرطان عمل کنند. ایده اینکار استفاده از مولکول های هوشمند به عنوان وسیله ای برای تحویل هدفمند داروهای شیمی درمانی یا موارد تشخیصی است.   این تیم با به کار بردن فرآیندهای مولکولی که شکل تسریع شده ای از انقلاب طبیعی است به دنبال لیگندهای اسیدهای نوکلئیک  یا آپتامرها بودند.  آپتامرها به خاطر ساختار سه بعدی خود می توانند به مولکول های هدف خاصی متصل شوند و حساسیت و انتخاب بسیار بالایی داشته باشند.

زمانی که هدف، یک گیرنده خاص سرطان باشد، این آپتامرها را می توان به عنوان ابزار مولکولی برای تشخیص سلول های بیمار مورد استفاده قرار داد.  سپس محققان آپتامرها را با نانوساختارهای اسید نوکلئیک تولیدکننده RNA فلورسانت بزرگ بارگذاری کردند.  تنها سلول های بدخواه به کمک نانوساختارها برجسته و نورانی می شوند و همین امر می تواند داروها را به سلول های هدف برساند. یکی از محققان این مطالعه چنین می گوید: گام بعدی برای مطالعات ما تایید این موضوع بود که آپتامرها را می توان با مولکول های درمانی بارگذاری کرد و به کمک آن ها داروهای خاصی را به سلول های سرطانی رساند. با اینکه آپتامرها در گذشته به عنوان ابزاری برای تحویل داروهای کوچک تایید شده بودند اما این تحقیق  راه را برای  تحویل داروهای قدرتمند مبتنی بر RNA هموارتر کرد.  این تحقیق یعنی استفاده از نانوساختارهای موجود دانشمندان را قادر می سازد RNA های کاربردی بزرگی را به سلول های سرطانی برسانند.

منبع: Azonano

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن