اخباراخبار نانوفناوری پزشکی

سنسورهای حساس برای شناسایی DNA سندرم داون به میدان می آیند

بر اساس گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC)، سندرم داون شایع ترین نقص به هنگام تولد است که از 700 تولد در یک مورد دیده می شود. با اینحال تست های غیر تهاجمی معمول برای این شرایط زیاد قابل اعتماد نیستند یا اینکه ممکن است  برای مادر و جنین مشکلات یا خطراتی را به همراه داشته باشند. در حال حاضر محققان سنسور حساسی را طراحی کرده اند که  می توان برای تعیین DNA سندرم داون در خون زنان باردار از آن استفاده کرد. محققان نتایج مطالعات خود را در مجله Nano Letters به چاپ رسانده اند.

سندرم داون که بر اساس مشکلات توسعه ای و هوشی با درجات مختلف شناسایی می شود، به خاطر وجود یک کپی اضافی از کروموزوم 21 ایجاد می شود. برای غربالگری چنین شرایطی، زنان باردار می توانند از اسکن های سونوگرافی استفاده کنند یا از ازمایش خون بهره ببرند اما در این شرایط نرخ تشخیص نادرست بسیار بالا خواهد بود. آمینوسنتز که در آن پزشک سوزنی را در رحم قرار می دهد و مایع آمنیوتیک را جمع آوری می نماید، تشخیص نهایی را در اختیار متخصصان قرار دهد اما این فرایند هم برای خانم های باردار و هم برای جنین شان مشکلات و خطراتی در پی دارد.  ظهور روش های جدید که بسیار دقیق هستند  هم نتوانسته است به پزشکان در تعیین این شرایط کمک کند زیرا این فرایندها گران قیمت اند و بسیار اهسته به پیش می روند. Zhiyong Zhang و همکارانش به دنبال توسعه تست سریع، مقرون به صرفه و حساسی بودند تا بتوانند وجود DNA سندم داون را در خون زنان باردار شناسایی کنند.به همین خاطر تلاش کردند از  تراشه های بیوسنسور ترانزیستور اثر میدانی مبتنی بر یک لایه واحد از مولیبدن دی سولفید برای چنین مطالعه ای بهره ببرند.  آن ها نانوذرات طلا را به سطح وصل کردند.

نانوذرات طلا

بر روی نانوذرات، توالی پروب DNA را که می تواند توالی خاصی از کروموزوم 21 را شناسایی کند به طور ثابت قرار دادند. وقتی این تیم بخش هایی از DNA کرومووزم 21 را به سنسور  اضافه کردند، این ها به پروب متصل شدند و همین امر باعث افت جریان الکتریکی دستگاه شد. این بیوسنسور توانست غلظت های کمتر از 0.1 fM/L از DNA را هم شناسایی کند. به همین خاطر محققان به حساسیت و دقت این روش بیشتر از سایر روش ها امیدوارند.  محققان بر این باورند که به تدریج می توان از این تست برای مقایسه سطوح DNA  کروموزوم 21 با سایر کروموزوم ها استفاده کرد و سندرم داون را در جنین شناسایی نمود.

منبع: phys

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن